Telefón

  Tel.: +421 918 404 251  Email:v.strelec-ZVNC-maklerstrelec.sk

Vyhľadávanie





V ponuke je 9 nehnuteľností.
Novinky a aktuality
Komu zveriť predaj Vašej nehnuteľnosti? Komu zveriť predaj Vašej nehnuteľnosti? Úvaha na ceste k úspešnému predaju...
Daň z predaja nehnuteľnosti: Čo by ste o nej mali vedieť? Daň z predaja nehnuteľnosti: Čo by ste o nej mali vedieť? Daňová povinnosť. Čo by ste o...
Kupujete nehnuteľnosť? Obráťte sa na nás. Kupujete nehnuteľnosť? Obráťte sa na nás. Je vaším najväčším snom zaobstarať si krásny...

Máte otázky? Pre ďalšie informácie nás kontaktujte.

Kontaktujte nás!


Predaj, prenájom

Vyhnite sa týmto chybám


Realitní makléri z celého Slovenska sa zhodujú na tom, že ľudia, ktorí bez predchádzajúcej skúsenosti predávajú dom alebo byt, už dlhé roky robia tie isté chyby.

Všetky sú však spôsobené tým, že sa rozhodnú predávať „na vlastnú päsť“ alebo kývnu neskúsenému či nedôveryhodnému „realiťákovi“.


Tu sú najčastejšie omylv. Nájdete sa v nich?

1. Chybné stanovenie ceny nehnuteľnosti

Na Slovensku je cena najýznamnejším faktorom ovplyvňujúcim predaj nehnuteľnosti, ale aj parametrom, nad ktorým má predávajúci minimálnu kontrolu, lebo o nej rozhoduje trh. Čiastka, ktorú môžete reálne dostať za svoj byt či dom, vôbec nezávisí od toho, za koľko ste ju pred rokmi kúpili, koľko ste do nej investovali, ani od toho, za koľko ju predal sused. Ak odolávate dobrým radám realitného makléra, urobte si najskôr odhad trhovej ceny. Tá sa pohybuje medzi hodnotou znaleckého posudku a správaním sa kupujúcich na trhu v danom okamihu. Ak budete príliš skromní, predáte pod cenu. Ak „prestrelíte“, budete musieť znižovať a vaša nehnuteľnosť sa stane ležiakom na inzertných stránkach.

2. Chybná stratégia

Na Slovensku sa najčastejšie vyskytujú tieto dve najhoršie. Prvá je už spomenutá  – „nahodím vysokú cenu, aby som mal z čoho spúšťať“. Druhou je neuvedomelý  inzerát vo vlastnej réžii - „dám to do ponuky a hádam sa niekto chytí“. Niekto sa chytí určite. Prví budú neseriózni makléri, ktorí budú chcieť váš dom/ byt zaradiť do svojej ponuky za rôznych podmienok. Po nich sa vám môžu ozývať záujemcovia o obhliadku, ktorí môžu byť podvodníci, chytráci či podomoví zlodeji. Oplatí sa preverovať si ľudí, ktorých púšťate do svojho bytu či domu.

3. Šetrenie na provízii

Najviac trápi Slovákov pocit, že sa na nich niekto „nabalí“. Vyše polovica z nás sa snaží najprv predávať svoj byt či dom po vlastnej línii. Často to uviazne v slepej uličke a až potom sa obracajú na realitného makléra, aby zachránil, čo sa dá. Aj tu však mnohí robia chybu, keď si vyberú makléra s najnižšou províziou a tak to vyzerá aj so servisom pri predaji. Skúsený maklér vám ušetrí nemalé množstvo starostí, od stanovenia kúpnej ceny, cez prezentáciu nehnuteľnosti, prehliadky, až po zmluvné dokumenty, vybavovanie hypotéky či vklady záložných i kúpnych zmlúv, za čo mu patrí .zodpovedajúca odmena. Veľmi často sa stáva, že predajca "na vlastnú päsť" nakoniec to, čo chcel ušetriť na provízií, stratí na nízkej cene.

Pri predaji nehnuteľnosti sa oplatí využiť aj bezplatné poradenstvo.

4. Predaj cez viac realitných kancelárií

Neskúsení si myslia, že čím viac „realitiek“ bude mať ich nehnuteľnosť v ponuke, tým rýchlejšie sa predá. Pravdou je však opak. Predajca týmto povolí mnohonásobnú inzerciu s rôznymi podmienkami predaja a ceny. Nehnuteľnosť pôsobí na záujemcov nedôveryhodne a predávajúci zúfalo. Bonusom je veta typu: ,,Ak túto nehnuteľnosť nájdete u konkurencie za lacnejšiu cenu, garantujeme vám, že ju ešte dokážeme znížiť.“ Záujemca teda bude volať tej RK, ktorá má cenu najnižšiu a zvyšní makléri budú cenu znižovať. Ak chcete predať čo najvýhodnejšie, vyberte si jedného kvalitného realitného makléra.

5. Nedostatočná príprava nehnuteľnosti na predaj

Ak chcete svoju nehnuteľnosť predať rýchlo a dobre, musíte sa zamerať na jej kvalitnú prezentáciu. Tá pozostáva z dvoch základných častí - prezentácia nehnuteľnosti v inzercii, elektronickej či printovej a prezentácie potenciálnemu kupcovi pri obhliadke. Obidve sú veľmi dôležité. Už inzerát musí zaujať kupujúcich natoľko, že budú chcieť v ponúkaných priestoroch bývať. Preto sa skutočne oplatí dať si záležať na kvalitných a atraktívnych fotografiách a podrobnom a pravdivom popise. Kvalitné RK s prípravou veľmi pomôžu, ponúkajú naaranžovanie nehnuteľnosti, tzv. homestaging, profesionálnych fotografov, prípadne aj natočenie virtuálnej prehliadky, čím vopred odfiltrujú návštevy, ktoré si vybrali váš dom len nedorozumením. Prvý dojem je rozhodujúci aj pri osobnej prehliadke. Nutnosťou je vyvetraný a uprataný byt či dom. V čase prehliadky odložte opravu práčky, varenie večere či rodinné hádky. Naozaj sa to oplatí.

6. Chybná zmluvná dokumentácia

Keď už máte záujemcu, častou chybou pri predaji nehnuteľnosti je zlá zmluvná dokumentácia, a to z pohľadu obsahu i formy zmluvy. Právnici vedia, aké právne výrazy a pojmy má zmluva o prevode vlastníckeho práva obsahovať, aby chránila  zmluvné strany pred neočakávanými okolnosťami. Bez právneho poradenstva, ktoré RK poskytujú, sa môžete s amatérskou zmluvou dostať do veľkých problémov. Kataster nehnuteľností dôsledne kontroluje, či zmluva o prevode nehnuteľnosti má zákonné i formálne požiadavky. Absencia čo i len jedného písmena alebo číslice v popise nehnuteľnosti môže zablokovať celý proces prevodu až na niekoľko týždňov. Môže to mať dosah i na vyplatenie kúpnej ceny. Zmluvy stiahnuté z webu sú všeobecné, môžu obsahovať skryté nástrahy, ktoré nepostrehnete. Kúpna zmluva by mala byť profesionálna, aby v čo najväčšej miere ochránila vaše práva, predišla problémom a ušetrila čas nutný na vybavovanie právnych a administratívnych úkonov.

Potrebujete pri predaji nehnuteľnosti pomôcť a poradiť?

→ Využite naše bezplatné poradenstvo.